Drodzy Psychiatrzy!
Jedno słowo mówi więcej niż dwa zdjęcia – powiedział poeta. Ale już nigdy nie dowiemy się, co było na zdjęciach z pokoju 501 w hotelu w Sofii. Możemy natomiast zobaczyć, co jest na okładce naszego kwartalnika. W tym wypadku, zupełnie prozaicznie, ten jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów.
Dla mnie wart jest nawet tysiąca i jednej nocy, ma wartość dodaną i szczególną, bo jest obrazem realizacji marzenia o wydawaniu „ilustrowanego czasopisma dla psychiatrów”. Marzenia prześnionego wiele lat wcześniej, zanim ukazał się zerowy numer (czyli pierwszy – to ten w lewym górnym rogu z szafranowym polem na okładce…), który zadebiutował na 44 Zjeździe Psychiatrów Polskich w moim rodzinnym Lublinie w 2013 roku. Od tamtej pory kwartalnik regularnie ukazuje się i trafia do Czytelników! With A Little Help From My Friends, którym ogromnie dziękuję!
Żyjemy w czasach obrazów, żyjemy w czasach mediów społecznościowych. Z premedytacją nie płyniemy tym głównym nurtem. Może dlatego, że dźwięczy nam w uszach „nie będziesz chodził ze stadkiem”? A może z jakiejś innej przyczyny? Cóż, jak widać na naszej stronie www.psychiatraonline.pl, COVID-19 troszkę zmienia nasze konserwatywne stanowisko, ale tylko troszkę.
Doceniamy jednak moc hasztagów. Jeden hasztag wart jest więcej niż jedno słowo. Najważniejszym hasztagiem tego numeru miał być #PoGodnySzlak. Tymczasem stał się nim…
#PopieramCentrumZdrowiaPsychicznego
Oto, ukryta w kowidowej wrzawie, rozpoczęła się cicha batalia, która dotyczy kontynuacji reformy psychiatrii w Polsce. „Mroczne imperium” przeciwników reformy kontratakuje i chce stłumić nową nadzieję, którą przyniosły #środowiskowecentrumzdrowiapsychicznego. Choć znowu jest nas garstka i jak zawsze jesteśmy osamotnieni, będziemy walczyć. Mamy nadzieję, że tym razem ich zatrzymamy, przekonamy i nie damy zginąć rozpoczętej reformie.
Proszę Was drodzy Czytelnicy o pomoc i wsparcie petycji, którą znajdziecie na stronie 7 (i na naszym FB: facebook.com/psychiatra.czasopismo), proszę Was o podejmowanie wszelkich działań, które możecie realizować w swoim lokalnym środowisku.
Tomasz Szafrański
Redaktor Naczelny
/