Array

Praca dla psychiatrów w Norwegii

Date:

Share post:

Na rynku medycznym pojawiła się wyjątkowa oferta dla lekarzy psychiatrów. Szpital Uniwersytecki w Stavanger w Norwegii od lat słynie z dobrych warunków i znakomitych wyników. Dobrze zarządzana placówka dba o lekarzy i pacjentów zapewniając im komfort oraz przyjazne otoczenie. Jest to jeden z największych norweskich szpitali, zatrudnia 7500 pracowników, poza główną siedzibą prowadzi kilka lokalnych placówek, zapewniając opiekę medyczną dla 330 tys. mieszkańców. Roczny budżet szpitala to 5 bilionów koron norweskich. Szpital jest placówką badawczą, która poza prowadzeniem projektów komercyjnych, stale współpracuje z Stavanger Health Research (Stavanger Helseforskning) oraz Hjertelaget Research Foundation.

Wymiar pracy lekarza to 40 godzin tygodniowo, co pięć lat można też wykorzystać dodatkowy, płatny, 4-miesięczny urlop naukowy. Wyjazdy na szkolenia i konferencje są finansowane przez pracodawcę. Akademicki status szpitala stwarza możliwości pracy naukowej. Lekarz psychiatra może tu rozwijać i poszerzyć doświadczenie zawodowe. Szpital leczy rocznie około 10 tys. pacjentów: dzieci, młodzież, dorosłych i osoby starsze, cierpiące na wszystkie rodzaje chorób psychicznych. Placówka stawia na nowoczesne metody terapeutyczne oraz zapewnienie pomocy we wczesnym stadium – niezależnie od tego, czy chodzi o stany lękowe, depresję, zaburzenia odżywiania, psychozę czy inne zaburzenia.

Płace w Norwegii należą do najwyższych w Europie. Średnia pensja brutto lekarza psychiatry w Norwegii wynosi około 1 841,941 NOK (ponad 180 000 euro) lub odpowiednia stawka godzinowa w kwocie 886 NOK (87 euro). Ponadto do pensji doliczany jest bonus w kwocie około 76.441 NOK (7500 euro).

Psychiatra z doświadczaniem 8 lat+ zarabia średnio około 2 366 661 NOK rocznie (233 000 euro rocznie, tj. ok. 19 400 euro brutto miesięcznie). W tym przypadku sformułowanie „lekarz-milioner” nie jest metaforą, ale rzeczywistością. Do tego dochodzi atrakcyjny plan emerytalny.

Wyjazd do nowego kraju jest zawsze wyzwaniem, dlatego szpital w Stavanger, który poszukuje psychiatrów, w tym psychiatrów dziecięcych (także rezydentów ostatniego roku) wybrał unikalną ścieżkę rekrutacyjną, którą oferuje firma Paragona (www.paragona.com), posiadająca wieloletnie doświadczenie w międzynarodowej rekrutacji kadry medycznej. Firma przeprowadziła przez swój zaawansowany i opiekuńczy program ponad 1 200 rodzin medyków.

Jak wygląda proces rekrutacyjny? Jeżeli obie strony mówią “tak” po interview, lekarz podpisuje warunkową umowę o stałym zatrudnieniu, Warunkiem jest uczestnictwo i pozytywne ukończenie kursu przygotowawczego Paragony. Firma zapewnia kurs językowo-przygotowawczy przed wyjazdem do pracy. Kurs norweskiego trwa 3 miesiące, odbywa się głównie w trybie on-line, z miesięcznym kursem stacjonarnym na campusie firmy pod Warszawą. Program kursu ma elementy przygotowania zawodowego (prawo medyczne) i kulturowego. W trakcie kursu lekarz otrzymuje wsparcie w organizacji przeprowadzki, poszukiwaniu mieszkania czy szkoły dla dzieci. Kurs jest bezpłatny, a w trakcie pobytu na campusie uczestnik otrzymuje stypendium na utrzymanie rodziny. Każdy traktowany jest indywidualnie i może liczyć na wszechstronną opiekę. Paragona uczy języka z indywidualnym wsparciem, pomaga przy rejestracji, szuka szkoły dla dziecka, mieszkania czy domu, pomoże w przeprowadzce czworonożnych członków rodziny.

Wróćmy do miejsca przyszłej pracy.
Norwegia znajduje się wśród państw z najwyższą średnią długością życia: 80,6 lat w przypadku mężczyzn i 84,2 lata dla kobiet. Według Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Norwegia cieszy się jednym z najwyższych na świecie poziomów dochodu na mieszkańca. Norwegia charakteryzuje się dużym sektorem publicznym, a co za tym idzie stosunkowo wysokimi podatkami. Z drugiej strony opieka zdrowotna, pomoc społeczna oraz edukacja są finansowane ze środków publicznych.

W Norwegii 32,9% ludności posiada wykształcenie wyższe. Kraj słynie też ze skutecznej polityki równościowej. Jeżeli dodamy do tego oszałamiającą przyrodę i norweską tradycję życia blisko przyrody Friluftsliv (ang. life in open air) – możemy śmiało stwierdzić, że Norwegia jest jednym z najlepszych miejsc do życia na świecie. Może czas się o tym przekonać?

www.paragona.com

Email: info@paragona.com

OSTATNIO DODANE

Zaproszenie: Warszawskie Spotkania Psychiatryczne

Wspólnie z Komitetem Naukowym członków Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w konferencji  Warszawskie Spotkania Psychiatryczne 6-8 czerwca 2024 rokuHotelu...

Terapia dopasowana do dziecka daje najlepsze efekty

Terapia środowiskowa jest szybkim i skutecznym sposobem na to, by pomóc rosnącej grupie dzieci bez diagnozy psychiatrycznej, ale...

Początki motoryzacji w Krakowskiej Katedrze Psychiatrii

Jacek Bomba Siedziba Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zapewne niebawem znajdzie się przy ulicy Marii Orwid, w kompleksie...

Kiedy pacjent mówi NIE

Karolina Olas-Dróżdż Podążając w kierunku wspomnień związanych z rezydenturą, sięgnęłam po te najbardziej przeżyte emocjonalnie. Wiadomo, zapadają w pamięci...