Relacja z 46 Zjazdu Psychiatrów Polskich w 100-lecie Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego

Date:

Share post:

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne

Zespół Kliniki Psychiatrii PUM

„Psychiatria w obliczu zmian” to temat 46 Zjazdu Psychiatrów Polskich, który odbył się 24‑26 czerwca 2021 roku w Szczecinie. Jubileusz 100-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego stał się dla medycyny i psychiatrii przełomowym momentem. Pojawiła się bowiem konieczność stawienia czoła największej epidemii XXI wieku z jaką przyszło nam i naszym pacjentom się zmierzyć. W związku z utrzymującym się zagrożeniem Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Komitet Naukowy podjęli decyzję o przeprowadzeniu formuły hybrydowej zjazdu. Część uczestników wzięła udział w wydarzeniu na miejscu w Szczecinie, pozostali mieli możliwość uczestniczyć on-line z dowolnego miejsca na świecie, tj. obserwować, słuchać, zadawać pytania konkretnym prelegentom.

Mamy nadzieję, że tematyka licznych sesji naukowych, warsztatów i spotkań 46 Zjazdu Psychiatrów Polskich, z którą mogliście Państwo się spotkać, stanie się przyczynkiem do rozwoju zawodowego i długo pozostanie w Państwa pamięci. Ponadto, mają Państwo możliwość dostępu on-line do wszystkich, ponad 300 wykładów, również tych, które nie były emitowane podczas Zjazdu. W ciągu trzech kolejnych dni uczestnicy mieli do dyspozycji różnorodne sesje o szerokiej i bogatej tematyce.

Zjazd otworzyła sesja plenarna dotycząca reformy zdrowia psychicznego w Polsce, którą poprowadzili Jerzy Samochowiec, Małgorzata Janas-Kozik, Marek Balicki, Jacek Wciórka. W dalszej kolejności poprowadzona została dyskusja, której tematem były „Specjalistyczne procedury w psychiatrii” z udziałem przedstawicieli: Ministerstwa Zdrowia (Dorota Olczyk – zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego), Narodowego Funduszu Zdrowia (Maciej Karaszewski – zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej), Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (prof. Marek Balicki – kierownik Biura ds. pilotażu NPOZP). Temat ten wzbudził głębokie zainteresowanie i wywołał żywą dyskusję wśród uczestników.

Następnie, pierwszego dnia przemawiali znani i cenieni psychiatrzy z krajów Unii Europejskiej, m.in.: przewodniczący Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (EPA) – prof. Philip Gorwood (Francja), była przewodnicząca Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego – prof. Silwana Galderisi (Włochy) oraz jeden z najbardziej cenionych psychiatrów dzisiejszych czasów, współautor klasyfikacji chorób ICD-11 – prof. Wolfgang Gaebel (Niemcy), który przybliżył nam innowacje, kontrowersje oraz strategie wdrożenia nowej klasyfikacji ICD-11 w krajach Unii Europejskiej.

Tego dnia w sesji poświęconej pandemii COVID-19 poruszano także tematykę wyzwań, przed jakimi stają psychiatrzy w dobie pandemii. Natomiast sesję poświęconą zasadom postępowania terapeutycznego u pacjentów z ryzykiem samobójczym poprowadziła prof. Agnieszka Gmitrowicz.

Kolejnego dnia Zjazdu o znaczeniu przyrody w zachowaniu dobrostanu psychicznego oraz o tym, jak obserwacja ptaków może wspomóc zdrowie psychiczne pacjentów opowiadał prof. Piotr Tryjanowski i dr Sławomir Murawiec, podczas gdy Danuta Wasseman (Szwecja) przybliżyła zjawisko eutanazji wśród pacjentów psychiatrycznych. Drugi dzień Zjazdu był również okazją do wysłuchania wykładów dotyczących częstej problematyki, której przykładem była sesja poświęcona metodom leczenia zaburzeń snu Polskiego Towarzystwa Badań Nad Snem prowadzona przez prof. Adama Wichniaka. Warto tu wspomnieć o serii wykładów dotyczących poszukiwania biomarkerów w psychiatrii, które wygłosili prof. Agata Szulc, prof. Piotr Gałecki, prof. Jolanta Kucharska-Mazur, prof. Katarzyna Kucharska.

Podczas tegorocznego zjazdu uczestnicy usłyszeli także o istocie wczesnych objawów zaburzeń psychicznych, m.in. doznaniach quasi-psychotycznych i mieszanych zaburzeniach zachowania i emocji jako prodromie zaburzeń dwubiegunowych, co przedstawili prof. Barbara Remberk i prof. Filip Rybakowski. Przytoczone treści obejmowały program sesji na żywo. Jednakże uczestnicy Zjazdu mają także możliwość wysłuchania przygotowanych specjalnie na tę okazję sesji nagraniowych, których ilość (ponad 70 sesji złożonych z serii powiązanych zagadnieniami), zakres i różnorodność tematyki z całą pewnością usatysfakcjonowała najbardziej wymagających uczestników i poszukiwaczy aktualnej wiedzy.

Wykłady poprowadzili uznani lekarze praktycy cieszący się autorytetem, eksperci w swoich dziedzinach. Opiekę merytoryczną nad bogatym programem konferencji sprawował Komitet Naukowy, któremu przewodniczy Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Przewodniczący Komitetu Sterującego Europejskimi Towarzystwami Psychiatrycznymi, Kierownik Kliniki Psychiatrii PUM prof. Jerzy Samochowiec.

Mamy nadzieję, że uczestnictwo w Zjeździe pozostanie Państwu w pamięci, a kolejne Zjazdy będą równie udane jak tegoroczny, który odbył się w Szczecinie.

Serdecznie dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom

Zespół Kliniki Psychiatrii PUM

CZYTAJ RÓWNIEŻ

OSTATNIO DODANE

Pejzaże (Anna Netrebko i Reszta Świata)

Bogusław Habrat Ostatni felieton na tyle poruszył Naczelnego, że wysyłając mnie na festiwal o pretensjonalnej nazwie „Pejzaże” nie tylko...

Cel i logika leczenia psychiatrycznego

Łukasz Święcicki Przyznaję się bez bicia. Znowu sięgnąłem do Clausewitza (proszę zauważyć, że te dwa zdania się rymują, jeśli...

Co nas kształci, a co kształtuje?

Agata Todzia-Kornaś Kiedy podejmowałam decyzję o rezydenturze, psychiatria nie była tak popularnym kierunkiem jak teraz. Mogę nawet powiedzieć, że...

O samotności i osamotnieniu. Dlaczego samotność jest czasami potrzebna?

Luiza Kula | Asystentka Zdrowienia w CZP w Myślenicach, Członek Akademii Liderów Cogito W dobie nadmiernej ilości kontaktów samotność jest...