Od Naczelnego (38)

Date:

Share post:

Szanowne Czytelniczki i Czytelnicy!

Zygmunt Freud był podobno kilkanaście razy zgłaszany do Nagrody Nobla, ale nigdy jej nie otrzymał. Ani w dziedzinie medycyny, ani literatury. My zgłosiliśmy się raz, wprawdzie nie po Nobla, ale dostaliśmy natychmiast. Drogie Czytelniczki i Czytelnicy – Wy przecież nie macie wątpliwości – jesteśmy najlepszym ilustrowanym kwartalnikiem dla psychiatrów w Europie Środkowej! Z dumą przynosimy Wam ten laur na naszej okładce. Cieszmy się i radujmy. Jak Anna Anroux.

Z tej okazji oraz kolejnej rocznicy wydawania kwartalnika PSYCHIATRA zrobiliśmy rachunek sumienia – co tu dużo mówić, to już kilka tysięcy stron. Chyba nadchodzi pora na The Best Of… Przez dekadę nazbierało się świetnych tekstów, więc mamy też w planach edycje międzynarodowe w językach obcych… Może na początek suomalainen? Byliśmy finofilami zanim Sanna Marin przeniosła się z rodziną do Pirkalli.

A jeśli chodzi o teksty, z którymi się głęboko nie zgadzacie, to oświadczamy, że publikowaliśmy, publikujemy i będziemy je publikować, choć poglądy autorów przedstawione w niektórych artykułach niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko ich koleżanek i kolegów, redakcji Psychiatry oraz wielu innych szacownych instytucji i towarzystw.

Z przyjemnością zamieszczamy kilka tekstów wokół medialnej burzy, którą rozpętała reakcja na jeden z ostatnich artykułów Joanny Moncrieff. No cóż, byliśmy jej fanami zanim stała się modna… Chyba od czasu, gdy dr Fuller Torrey (ten od czarowników i psychiatrów) napisał, że „młodzi psychiatrzy, tacy jak dr Moncrieff, uratują nasz zawód przed degeneracją, zanim zmieni się w farmaceutyczny burdel”.

My pokładamy nadzieję w młodych psychiatrach, zdobywających formację w trakcie kursów takich jak „Filozofia i psychiatria” – szeroko piszemy o kolejnej inicjatywnie Otwartych Seminariów Filozoficzno-Psychiatrycznych.

Minister Zdrowia w trakcie 47 Zjazdu PTP, z którego relację zamieszczamy, powiedział, że reforma psychiatrii to trudne wyzwanie, ale na pewno poradzimy sobie – dodał, że wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni… Podobno reformujemy nieustannie, ewolucyjnie i systemowo, wprowadzamy zmiany organizacyjno-finansowe oraz nowelizujemy ustawy… Po Polsce krążą już legendy, których bohaterem jest król Midas czy nawet anty-Midas.

Nim wszystko zamieni się w opalizujące „złoto” pierwsza Konferencja Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Środowiskowej była poświęcona refleksji nad tym „Jakiej psychiatrii potrzebujemy”. Siedem punktów Rezolucji, którą publikujemy, to nasze dzisiejsze ¡No pasarán!

W tym numerze znajdziecie również priorytety nowej kadencji, nowej Prezeski PTP, prof. Dominiki Dudek. Kontynuujemy także cykliczne kolumny PSYCHIATRY, w tym artykuły na temat ICD-11 – dotyczą organicznych zaburzeń psychicznych (prof. Tomasz Sobów) i zaburzeń związanych z ciążą i połogiem (wywiad z prof. Joanną Rymaszewską).

Czytajcie! Piszcie! Prenumerujcie! Cieszcie się pracą i życiem!

Tomasz Szafrański

Redaktor Naczelny

# # #

OGŁOSZENIA I REKLAMY


The gallery was not found!

REKLAMA

OSTATNIO DODANE

Co to jest „psychiatria środowiskowa”?

Jacek Wciórka Jestem przekonany, że termin „psychiatria środowiskowa” ma istotne znaczenie dla psychiatrii, udziałowców i odbiorców jej działań, a...

Nowe ostrzeżenie dotyczące walproinianów

W sierpniu 2023 roku Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii Europejskiej Agencji Leków (...

Rapsodie o miłości, spotkaniu i byciu przeciwnikiem w psychiatrii

Friedrich Leidinger, Thomas Feld Artykuł analizuje możliwość miłości w psychiatrii na tle jej historii, tendencji do uprzedmiotowienia i wykluczenia...

Po co psychiatrom „psychiatryzacja”?

Timo Beeker, Sanne te Meerman, Anna Witeska-Młynarczyk Anna Witeska-Młynarczyk: Na ostatniej Światowej Konferencji Psychiatrycznej – która odbyła się w...