Dominika Dudek
Rozmowy o Człowieku to projekt pod metafizycznym patronatem prof. Vetulaniego. Chyba właśnie temu wspaniałemu człowiekowi i niezmordowanemu popularyzatorowi nauki zawdzięcza swój sukces. Środowe wieczory w PAU gromadzą rzesze słuchaczy, przyciągane fascynującymi tematami i obecnością znakomitych gości.
W kwietniu byli nimi generał Mieczysław Bieniek – dowódca podczas misji wojskowych w Bośni i Hercegowinie, Iraku i Afganistanie, oficer dowodzący w Kwaterze Głównej NATO w Norfolk oraz redaktor Wojciech Cegielski – korespondent wojenny Polskiego Radia, relacjonował m.in. wojny w Iraku, Afganistanie i Syrii, arabską wiosnę w Tunezji i Libii, konflikt w Strefie Gazy, rewolucję w Egipcie. Rozmawialiśmy o życiu w warunkach zagrożenia wojennego, o tym, czy można być przygotowanym do tego, co zastanie się na wojnie. Pytałam moich gości o problemy żołnierzy i uczestników działań wojennych, o ich traumę i długotrwałe konsekwencje psychologiczne udziału w wojnie, o czynniki ryzyka i możliwość zapobiegania rozwojowi zaburzeń psychicznych, o tym jak poradzić sobie po powrocie do zwyczajnego życia w warunkach pokoju. „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” pisała laureatka nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz; poruszono temat kobiet na misjach wojskowych i kobiet – korespondentów wojennych. Odnosząc się do doświadczeń Grażyny Jagielskiej, żony Wojciecha Jagielskiego, słynnego korespondenta wojennego, zawartych w książce „Miłość z kamienia”, zapytałam również o bliskich, którzy pozostają tutaj, tęskniąc i drżąc o życie ukochanej osoby. Na sali obecna była Grażyna Bieniek – wspaniała, serdeczna i niezwykle ciepła, a równocześnie silna psychicznie żona Generała, która otrzymała od licznie zgromadzonego audytorium gromkie brawa.
Majowy temat dotyczył zjawiska opętania. Ma ono silne umocowanie w kulturze i występuje w kontekście różnych wierzeń i systemów religijnych. Szczególne miejsce zajmuje w religii katolickiej, a jego burzliwe dzieje budzą grozę i fascynację. Osoba określana jako opętana jest również podmiotem zainteresowania psychiatrii. Współczesne systemy klasyfikacyjne wprowadzają pojęcie opętania jako jednostki chorobowej, a różnorodne doznania interpretowane jako owładnięcia przez diabła mogą towarzyszyć różnym schorzeniom psychiatrycznym. Z moimi gośćmi: prof. B. De Barbaro, ks. J. Prusakiem i Konradem Szołajskim – reżyserem, twórcą znakomitego dokumentu pt. „Walka z szatanem”, rozmawiałam o szatanie, egzorcyzmach, zaburzeniach psychicznych. O tym, czy egzorcyzmy mogą być pomocne? Czy mogą „wyleczyć” zaburzenie (np. siłą sugestii), czy raczej je wzmacniają? Dlaczego współcześnie, w XXI wieku egzorcyzmy i wiara w opętanie przez diabła są popularne? Czy tak jest na całym świecie? Czy to się zmienia w czasie? Od czego to zależy w kontekście kulturowym i historycznym? Czy jest to zjawisko pozytywne (np. zwracanie uwagi na duchowość, rozwój duchowy), czy negatywne, nasilające różnego rodzaju zaburzenia psychiczne? Zainteresowanie spotkaniem przeszło najśmielsze oczekiwania – w dużej Auli PAU zabrakło nawet miejsc na podłodze.
Drugi sezon zakończyło w czerwcu spotkanie z poetą Adamem Zagajewskim – jednym z najbardziej znanych, cenionych i nagradzanych zagranicą polskich pisarzy. Rozmowa dotyczyła życia w wolności, związku pomiędzy wolnością a prawdą, wolnością a prawem, wolnością a odwagą oraz zagrożeń wolności jakich jesteśmy świadkami. Wydarzenie uświetnił recital fortepianowy prof. Andrzeja Pikula, który grał utwory Fryderyka Chopina, niezwykle korespondujące z omawianymi zagadnieniami.
Obecnie czeka nas sezon 3, na który już teraz serdecznie zapraszam. Zainauguruje go spotkanie z Jurkiem Owsiakiem 09.10.2019 – czyli parafrazując Hitchcocka, zaczynamy od trzęsienia ziemi, a potem napięcie będzie narastać (wystarczy, że napiszę: prof. J. Bralczyk, Adam Daniel Rotfeld, Aleksander Doba, czyli podróżnik ekstremalny, który samotnie kajakiem przeprawił się przez Atlantyk czy prof. A. Maciejewski, który jako pierwszy w Polsce przeszczepia twarze).
/